Co to jest sauna?

Sauna –to pomieszczenie, w którym panuje wysoka lub niska temperatura i niska lub wysoka wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji. Odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną. Sauny były budowane przez Słowian i ludy fińskie (przodków m.in. dzisiejszych Finów i Estończyków) od niepamiętnych czasów.

Historia sauny w pigułce

Powszechnie uważa się, że prototypem sauny fińskiej są łaźnie ludowe, używane na północnych terenach Europy i na obszarach zamieszkałych przez Słowian . Za kolebkę sauny uważa się Finlandię.

Nic bardziej mylnego..

Tradycja sauny wg najnowszych badań archeologicznych sięga czasów  Scytów, którzy w namiotach urządzali cieplne kąpiele. Następnie starożytny Rzym, gdzie w gorących pokojach zwanych caldarium zażywano kąpieli. Dalej prowadzi nas do Indian, którzy w swych szałasach (szałasy potu) wykopywali dół , do którego wkładano rozgrzane kamienie , prowadzi także do tureckiej łaźni parowej zwanej hammam , która jest bezpośrednim następcą łaźni rzymskich . Do Słowian, którym za saunę służyły drewniane izdebki nazywane baniami, aż do Finów, którzy za mieszkania mieli jamy wydrążone w ziemi, ale w każdej obowiązkowo na środku znajdował się piec- kominek, w którym grzano kamienie. Dzięki temu w pomieszczeniu było ciepło. Żeby zwiększyć odczuwalne ciepło na kamienie polewano wodę lub sypano śnieg.

Sauny dzisiaj

To sposób na życie, na odpoczynek, regeneracje sił i jak mówią Finowie to również oczyszczenie ciała i duszy. Regularne korzystanie z sauny zapewnia nie tylko piękną skórę, ale oczyszcza organizm z toksyn, skutecznie redukuje bóle mięśni, stawów jak również codzienny stres i zmęczenie. Poprawia krążenie, odporność, działa regenerująco na skórę, przywraca zdrowie fizyczne i psychiczne. W dzisiejszych czasach sauny to nowoczesne pomieszczenia, przystosowane do wymogów cywilizacji (mody, gustów i upodobań). Natomiast zadanie, które mają spełniać pozostało niezmienne od stuleci.

Rodzaje saun:

Nie wszyscy wiedza, ze można korzystać z dwóch rodzajów sauny.

Pierwsza , to łaźnia parowa

Nazywana czasami sauną mokrą, turecką czy rzymską, W łaźni parowej temperatura wynosi 35-55oC, a wilgotność dochodzi do 100%,. Jest to pomieszczenie wykończone ceramiką, szkłem lub tworzywem sztucznym, Generator pary, który umieszczony jest w osobnym pomieszczeniu (tzw. technicznym), poprzez dysze wdmuchuje parę do środka nagrzewając w ten sposób łaźnię.. Tego typu sauna, wymaga specjalnych warunków techniczno-budowlanych.

(łaźnia parowa)


Drugi rodzaj sauny to sauna sucha(fińska)


(sauna fińska)

W saunie finskiej panuje wysoka temperatura i bardzo niska wilgotność. Dzisiejsze sauny to pomieszczenia lub domki drewniane zewnętrzne, zbudowane z drewna w których piec elektryczny lub opalany drewnem nagrzewa saunę do temperatury 80-110°C.

Każdy piec posiada kamienie, które nagrzewają się oddając ciepło na saunę. Umiejętne polewanie rozgrzanych kamieni spowoduje buch pary, która chwilowo podwyższa wilgotność w saunie (przy temperaturze sauny ok 100°C, polewając wodę na kamienie uzyskamy ok. 20% wilgotności) dając odczucie większego ciepła.

Saunami kieruje prosta reguła:

Im wyższa temperatura, tym niższa wilgotność.
Im wyższa wilgotność, tym niższa temperatura.

Technika kąpieli w saunie

Przed wejściem do sauny:

  • myjemy dokładnie całe ciało
  • osuszamy ciało ręcznikiem (nie wchodzimy do sauny mokrzy)
  • możemy dodatkowo wymoczyć stopy w gorącej wodzie

W saunie:

  • zajmujemy miejsce na najniższej ławie
  • stopniowo przyzwyczajamy organizm do wyższej temperatury zamieniając miejsca siedzenia na wyższe
  • zachowujemy się cicho, żeby nie przeszkadzać innym

Po każdym wyjściu z sauny schładzamy ciało i odpoczywamy popijając soki warzywne lub owocowe. Żeby właściwie skorzystać z sauny powinny odbyć się 2-3 seanse saunowania.

Jeden seans to:

  • pobyt w saunie 8-15 minut
  • chłodzenie i odpoczynek

Przy czym uczulamy Państwa na długość pobytu w saunie. Każdy człowiek (jego organizm) reaguje inaczej i nie należy sugerować się zalecaną długością seansu w saunie lub opiniami innych. Jeśli ktoś poczuje, że ma dosyć po 2 minutach, należy wyjść i odpocząć, nie przydłużając seansu pod żadnym pozorem..

Kiedy nie należy korzystać z sauny:

Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z sauny. W niektórych przypadkach sauna jest nawet zabroniona. Musimy zapomnieć o tej przyjemności, gdy mamy kłopoty np. z krążeniem, gruźlicę, cukrzyce czy nawet trądzik różowaty, oraz:

  • Schorzenia ostre i przewlekle z podwyższeniem temperatury ciała
  • Nadciśnienie tętnicze powyżej 200/120mmHg
  • Choroby układu krążenia ze zmianami spowodowanymi miażdżycą
  • Niewydolność krążenia
  • Organiczne choroby układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby
  • Nowotwory złośliwe, grzybica skóry
  • Itd.

Jednak w każdym przypadku, powinniśmy przedtem skonsultować się z lekarzem.

Polska a sauna...

Niestety, w naszym kraju nawet wytrawni bywalcy gabinetów odnowy biologicznej nie garną się do sauny w obawie przed przegrzaniem organizmu i wysuszeniem skóry. Wiedza o saunach w Polsce nie jest tak rozpowszechniona jak w wielu innych krajach. A szkoda ponieważ Finowie powiadają, że wszystko co złe opuści nas z "siódmymi potami".

Proponując swoje usługi, pomoc i fachową wiedzę podpartą wieloletnim doświadczeniem, zachęcamy Państwa serdecznie do wyboru sauny tak, aby korzystanie z niej było czystą przyjemnością, nieobarczoną jakimikolwiek negatywnymi odczuciami..

...bo naprawdę niewiele potrzeba, abyś miał saunę we własnym domu, kliknij tylko "kontakt", a my to ułatwimy.

Opracowanie: Beata Zakrzewska Harvialand